Cena jestivog ulja ,,proključala,,

Cena svih životnih namirnica poslednjih godinu dana beleži stalni rast, ali ne u naglom skoku, kao što se ovih dana desilo sa cenom ulja. Cena sirovina na svetskom tržištu od proleća je na stalnoj uzlaznoj liniji, tako da novi cenovnih gotovih proizvoda nije veliko iznenađenje, ne makar za struku i nalaitičare. Član Naučnog društva ekonomista Srbije i Nacionalnog tima za preporod sela Branislav Gulan ocenio je da će zbog enormnog rasta cene suncokreta ulje poskupljivati „sve dok narod bude imao para da plaća“, dok se s druge strane država koleba između privremene suspenzije carina na uvoz ulja i intervencije iz robnih rezervi.

Gulan navodi da je narodu uvek skupo, i biće mu skupo, podsećajući da je otkupna cena suncokreta koja je prošle godine plaćana seljacima bila 38 dinara po kilogramu, a današnji berzanski izveštaj pokazuje da je cena dostigla 65 i 45 dinara po kilogramu, odnosno 480 do 485 evra po toni.

„Narodu je uvek skupo i biće mu uvek skupo, međutim cena suncokreta seljacima je prošle godine bila 38 dinara a sad je, danas je evo izveštaj iz berze prodata je za 65 i 45 dinara po kilogramu suncokreta. Prema tome mora ulje da poskupi. Ono će poskupljivati sve dok narod bude imao pare da plaća .,, kaže Branislav Gulan, član Naučnog društva ekonomista Srbije, Nacionalnog tima za preporot sela, za RTS.

Ako država nešto ne preduzme po trenutnom stanju na globalnom tržištu, realno je kažu upućeni, očekivati novo poskupljenje.,, Još će malo cene da porastu, ja sam to najavio pre nedelju dana u svojoj analizi o stanju useva u ovoj godini, mora da poskupi,, dodaje Gulan.

Prema rečima agroekonomskog analitičara Vojislava Stankovića, poskupljenje nije opravdano i posredi je psihogeni faktor usled čega „mešetare sami trgovci“ u nameri da pokriju gubitke nastale zbog lokdauna i pandemije.On ukazuje da je potrebo stabilizovati tržište, a da su državi od tržišnih instrumenata na raspolaganju jedino Robne rezerve, gde postoje značajne količine ulja, ali, smatra, sa državnom intervencijom bi trebalo sačekati „da se vidi ovo treće poskupljenje koje se najavljuje“.

,, Imamo značajne količine ulja u robnim rezervama pitanje je da li je vreme, ja mislim da treba još sačekati da se vidi ovo treće poskupljenje koje se najavljuje, pa onda da se interveniše iz Robnih rezervi,, rekao je analitičar

U Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija ističu da je poskupljenje ulja posledica dešavanja na svetskom berzanskom tržištu.

„Cene većine žitarica i uljarica na svetskim berzama beleže maksimume, uprkos dobrom rodu. Maloprodajne cene suncokretovog ulja u Srbiji, nakon poslednjeg poskupljenja, su između 165 i 220 dinara. Jedan od načina za njihovo snižavanje je privremena suspenzija carina na uvoz suncokretovog ulja kako bi se omogućila veća konkurencija, ali je pitanje da li bi ta mera dala rezultat, s obzirom na to da su cene u regionu na istom ili višem nivou u odnosu na Srbiju“.

Ove godine je suncokret zasejan na 220 hiljada hektara, prinos je zbog izrazite suše za oko 30 odsto manji u odnosu na prošlu godinu, a ove jeseni setva je skuplja za petinu u odnosu na lani, čime se objašnjava rast cena u maloprodaji.

Prema podacima Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu, saopštenim u septembru, hrana je za godinu dana poskupela oko 32 odsto, delom zbog kovida, delom zbog veće tražnje, a delimično zbog skupljeg prevoza. Uz to, na berzama je došlo do enormnog rasta cene žita, što se već preliva na cenu gotovih proizvoda. U Srbiji se po stanovniku potroši 12 litara ulja i to je 82 hiljade tona ukupno, što znači da za domaće potrebe ulja ima dovoljno a ostaje i za izvoz. Ipak cena ,,do 225 dinara,, koliko je osvanulo ovih dana u trgovinama najmanje je po volji potrošača. U odnosu na lane skok nove cene je više nego dupliran….

Ministar poljoprivrede Srbije Branislav Nedimović izjavio je danas za tv Prvu da je cena ulja “skočila” zbog toga što je porasla i cena sirovog suncokreta od koga se ulje proizvodi. Nedimović je za televiziju Prva rekao da su cene ulja sada od 165 do 205 dinara po litru.

„Kada cena ulja skoči 10 dinara, pošto prosečno jedna porodica potroši maksimalno četiri litra ulja mesečno, to je četrdeset dinara. Pa to nije ni pola espresa u kafiću. Cena sirovog suncokreta bila 36 dinara po kilogramu, dok je danas oko 60 dinara, i dodao da cena ulja nije povećana proporcionalno ceni sirovog suncokreta, već manje.  “, kazao je Nedimović.

„Prošle godine znam da je ulje koštalo izmedju 120 i 140 dinara, sada od 165 do 205 dinara. Činjenica je da je došlo do skoka, ali to prati input“, ocenio je Nedimović.

Na ovu temu smo već pisali i govorili aprila ove godine, kada je bio prvi talas poskupljenja jestivog ulja, ali je tada cena suncokreta bila znatno niža, jer je sa 89 skočila na 119 -129…….

Sigurno ste primetili da je jestivo ulje u prodavnicama skuplje nego pre godinu dana, cena je u proseku skočila za oko 30 dinara, kod nekih i više.Prošle godine je otkupna cena suncokreta bila 38 dinara, što uz proizvodnju ulja, PDV i marže, obezbeđuje cenu ispod 130 dinara.Uljari kalkulišu otkupnu cenu suncokreta na 49 dinara što uz ostale koeficijente omogućava maloprodajnu cenu ispod 150 dinara.Srbija ima odlične uslove za proizvodnju uljarica i soje. Poslednje tri godine proizvodnja je dostigla 700.000 tona na 226.000 hektara i prinosom od 3,1 tone. Prošle godine je, zbog klimatskih uslova, proizvedeno 637.000 tona.Kada se tu doda koeficijent ulja u suncokretu 44 posto potencijali za proizvodnju sirovog ulja od suncokreta su trista do trista pedeset hiljada tona. u Srbiji godišnje troši 12 litara po stanovniku, odnosno 82.000 tona, što zadovoljava domaće potrebe i ostaje oko 100 tona za izvoz.Cena ulja tradicionalno raste u fazi setve radi stimulisanja većih setvenih površina i uljari namerno izazivaju rast cena da bi podstakli veću proizvodnju po hektaru.

Analitičari smatraju, da država ne treba da interveniše, mada ima dve mogućnosti. Jedna je preko robnih rezervi i to su ograničene mogućnosti 8-12 hiljada tona i eventualno iz uvoza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *